۱۱ راهکار افزایش زمان ماندگاری کاربران در سایت

زمان ماندگاری سایت

افزایش زمان ماندگاری کاربران در سایت (time on site) یکی از عوامل مهم برای سئو وبسایت شما است. مدت زمانی که کاربر پس از ورود از گوگل به سایت شما، در آن صفحه می ماند و احتمالا به صفحات دیگر می روند بسیار مهم است.

دیجیتال مارکترها و مالکان استارت آپ ها همیشه به دنبال راهکارهایی بوده اند تا بتوانند این زمان را افزایش دهند،‌ تا کاربری که به هزار زور و زحمت به سایتشان آمده است را به راحتی از دست ندهند.

احتمالا در جریان هستید که یکی از سنجه های اساسی سئو زمان ماندگاری کاربران در سایت شما خواهد بود.

در این مقاله سعی خواهیم کرد چند راهکار را جهت افزایش زمان ماندگاری کاربران در سایت شما معرفی کنیم.

اما ابتدائا چند نکته مهم در مورد این راهکارها اینکه:

اولا انجام اکثر راهکارهای افزایش زمان ماندگاری کاربران در سایت به ارائه یک محتوای جذاب و کاربر پسند در وبسایت شما می انجامد.

ثانیا، شما می توانید با توجه به کمپین های کسب و کار خودتان راهکارهای دیگری هم به این لیست اضافه کنید.

و ثالثا، نتیجه توجه به چنین راهکارهایی هم افزایی در مورد تمام وبسایت شما خواهد بود و نتیجه این راهکارها چه در نتایج سئو، چه در لذت کاربر از محتوا، چه در ساختار مارکتینگ شما مثل ایمیل مارکتینگ و حتی مواردی مثل UI وبسایت شما موثر خواهد بود.

۱٫ تولید محتوای با کیفیت و افزایش زمان بازدید

محتوای مناسب افزایش ماندن کاربران در سایت

حتما بارها و بارها شنیده اید که محتوا پادشاه است. واقعیت این است که محتوا همیشه پادشاه بوده و هست و خواهد بود. منتها چیزی که تغییر کرده تعریف ما از محتوا است.

در حال حاضر با توجه به اهمیت گوگل به محتوا، کمی چگالی این واژه در فضای وب به طور کلی افزایش یافته است. اما محتوا همچنان پادشاهی خودش را حفظ کرده است.

واقعیت این است که چه برای سئو بخواهید تامین محتوا کنید، چه برای دل خودتان، و حتی برای رضای خدا، اول از همه باید خواننده مطلب را مورد نظر قرار دهید.

لذتی که کاربر از محتوای سایت شما می برد باعث افزایش زمان حضور وی در سایت خواهد شد. کاربر در سایت خواهد ماند تا مطلب شما ررا بخواند.

وبسایت متمم نمونه کامل یک سایت است که محتوای ازشمند تولید می کند و کاربر نه تنها حاضر است مدت ها در آن سایت بماند تا ایم محتوا را مطالعه کند، بلکه حاضر است بابت آن مبلغی را هم پرداخت کند.

نکته مهم دیگر در این باره که احتمالا همگی می دانید و نمی خواهیم روی آن تمرکز کنیم، ‌اینکه محتوا صرفا متن نیست.

پس راهکار اول اینکه محتوای ارزشمند و کاربرپسند تولید کنید تا شاهد افزایش زمان ماندگاری کاربران در سایت خودتان باشید.

۲٫ درج عکس در بین نوشتار

افزایش ماندن کاربران در سایت درج عکس

درصورتی که بخواهید یک محتوای جامع تولید کنید، احتمالا توضیحاتی که میخواهید ارائه بدهید کمی زیاد خواهد بود.

اینجاست که از یک طرف نه دلتان می آید که از محتوا و صحبت هایتان کم کنید، نه می توانید کاربر را نادیده بگیرید که احتمالا حوصله مطالعه این حجم از مطالب را ندارد.

بهترین و ساده راه برای بهبود اوضاع یک نوشتار درج عکس در میان مطالب است. پس لطفا یک زمانی را هم برای این تصاویر اختصاص دهید.

اما مناسب است چند نکته در مورد تصاویر به شما ارائه دهیم:

  • تصاویر با کیفیت را انتخاب کنید
  • اگر قصد انتخاب یک طرح را دارید، در حال حاضر طراحی فلت کاربرپسندتر است.
  • اگر میتوانید با ابزارهای ادیت عکس بر روی تصاویرتان کار کنید.
  • حتما تا حد ممکن حجم تصاویر را پایین بیاورید.
  • و در آخر اینکه اگر میتوانید، تصاویر و عکس ها را خودتان تولید کنید. تاثیرش را در سئوی سایتتان ملاحظه خواهید کرد.

۳٫ درج ویدیو در صفحه محتوا

درج ویدئو در سایت افزایش ماندن کاربران

افزایش زمان ماندگاری کاربران در سایت یا همان(time on site) امری نیست که به همین راحتی به دست بیاید.

یکی از مواردی که بسیار در نرخ ماندگاری کاربران در سایت شما موثر است، محتوای ویدیویی است. تمام تلاشتان را بکنید که یک محتوای ویدیویی ارشمند را برای صفحاتی که مدنظر دارید، ایجاد کنید.

لازم نیست حتما از خودتان فیلم بگیرید. با نرم افزارهایی که تعدادشان هم کم نیست می توانید از صفحه دسکتاپتان فیلم بگیرید یا با چند عکس و سلاید یک ویدیو درست کنید.

از سوی دیگر این ویدیوها شما را در بخش نتایج ویدیوهای گوگل کمک خواهند‌ کرد.

خب اجازه بدهید تا ویدیوی همین مقاله را در همین بخش برایتان ارائه دهم:

۴٫ درج پادکست صوتی

 

درج پادکست افزایش ماندگاری کاربران در سایت

راه ساده تر از تولید محتوای ویدیویی، تولید محتوای صوتی است.

برای این کار نیاز به دوربین فیلم برداری، ساخت اسلاید یا حتی کار با نرم افزار و نمایش دسکتاپتان ندارید. فقط کافیست محتوایتان را آماده کنید، یک میکروفون تهیه کنید (میکروفون لپ تاپ هم کفایت می کند) و یک نرم افزار ضبط صدا را استارت کنید و برای آن حرف بزنید. بعضی ها هم با موبایلشان صدا را ضبط می کنند.

بعد از ضبط بهتر یک هواگیری ساده هم از صدای ضبط شده انجام گردد تا وضوح آن بهتر شود، و کاربرپسند تر باشد.

نتیجه همه این ها اینکه کاربر حاضر خواهد بود در سایت شما بماند و به محتوای شما گوش دهد.

همین محتوا را بعد با یک تصویر می توانید به ویدیو تبدیل کنید و در یوتیوب یا آپارت شیر کنید.

یا به صورت پادکست در ساندکلود یا سیستم های مشابه به اشتراک بگذارید. بازدیدکننده ای که از این طریق جذب می کنید، برای وبسایت شما ارزش خاصی قائل خواهد بود.

پس هرچه به محتوای سایتتان، در هر قالبی اهمیت بیشتری بدهید، شاهد افزایش زمان ماندگاری کاربران در سایت خواهید بود.

۵٫ استفاده از فونت مناسب

انتخاب فونت و افزایش زمان ماندگاری کاربر

خیلی از سایت ها و آموزش ها به شما توصیه می کنند که یک فونت درشت انتخاب کنید. من خودم به شخصه فونت درشت را زیاد نمی پسندم اما همه مثل من نیستند.

اندازه فونت مناسب برای خوانا بودن محتوا حدود ۱۲ هست. البته بستگی به فونت شما هم دارد.

اما نکته مهم تر در مورد اندازه فونت، فاصله بین خطوط است. اگر فاصله بین خطوط شما زیاد نباشد، بالا بودن اندازه فونت مسلما تاثیر منفی بر خوانایی صفحه خواهد داشت.

سعی کنید با رنگ فونت ها هم بازی کنید. البته منظورم یک کار جلف و سبک نیست، که بالای محتوا قرمز باشد پایینش زرد. این متد برای سایت های بارداری و تربیت نوزاد هم دیگر جواب نمی دهد. منظورم دقیقا یک چیزی در این حدود است:‌ این رنگ فونت و این رنگ فونت.

پس در بحث فونت صرف اندازه برایتان مهم نباشد. هر کاری بکنید که چشم های کاربر طول صفحه را احساس نکند.

۶٫ خوانایی متن (Readability)

خوانایی متن افزایش ماندگاری کاربران در سایت

چند وقتی است گوگل از کاربران می خواهد که به خوانایی یا (readability)  بودن متن توجه کنند و به آنها به وعده رتبه بهتر در این باره داده است.

البته طبق معمول اطلاعات دقیقی در این باره منتشر نشده. تنها چیزی که در دست است یکسری آمار تجربی و آماری است که می گوید فقط ۲۵درصد جملات یک محتوا می تواند بیش از ۲۰ کلمه باشد که رعایت چنین قانونی فوق العاده مشکل است. (حداقل برای من که خیلی مشکل است.)

ولی مساله اینجاست که کاربران پاراگراف های بلند را دوست ندارند. محتوای شما خیلی باید جذاب باشد و خیلی نویسنده مهمی داشته باشد که کاربر حاضر باشد، یک متن را پر از پاراگراف های بلند بخواند.

پس سعی کنید متن را به پاراگراف های کوچک تبدیل کنید.

 

۷٫ درج صحیح پاپ آپ

پاپ آپ ایمیل برای افزایش زمان ماندگاری کاربران

پاپ آپ ها اصولا آزاردهنده هستند. مخصوصا پاپ اپ های تبلیغاتی دروغی که در وب فارسی هم کم نیستند. اما مسلما منظور ما چنین مواردی نیست.

منظور ما دقیقا استفاده از پاپ سایت خودمان در سایت خودمان است. پاپ آپ هایی خوش ساخت که اصولا پیشنهادهای شیرینی هم به بازدیدکننده می دهد.

برخی از این پاپ ها، قابلیت نمایش در زمان اقدام بازدیدکننده جهت بستن صفحه را دارند. پس بازدیدکننده درست زمانی که قصد ترک صفحه را دارد با یک پیشنهاد شیرین روبرو می شود. البته ما خودمان هیچوقت در سایت سانیارتیم و نه در هیچ پروژه ای از این سیستم استفاده نکرده ایم.

پس ما پاپ آپ هایی را توصیه می کنیم که بدون هیچ آزادهندگی، و بدون هیچ فرصت طلبی، یک پیشنهاد به کاربر بدهد، به او بگوید که برایش ارزش قائلیم و برود.

 

۸٫ درج لینک های داخلی، درون محتوا و افزایش time on site

لینک بین محتوا افزایش ماندگاری کاربران در سایت

منظور از لینک های داخل محتوا، دقیقا لینک سازی و قراردادن لینک بر روی برخی واژگان نیست. که البته اگر این امر باعث دعوت بازدیدکننده به مطالعه بیشتر محتواهای شما و در نتیجه افزایش زمان ماندگاری کاربران در سایت شود، امری بسیار عالی است. (این مورد را می توانیم در سایت زومیت با رنگی کردن تمامی لینک های داخل محتوا مشاهده کنید)

منظور ما دقیقا لینک های مطالب مرتبطی است که در بین محتوا شما را دعوت به خواندن آن مطلب می کند، مثل عکس زیر و همین اتفاق که در سایت سانیارتیم هم می افتد.

این لینک ها به شدت آمار سایت شما را افزایش می دهد.

 

۹٫ درج اینفوگرافیک

اینفوگرافی افزایش ماندگاری کاربران در سایت

فلسفه اینفوگرافیک این است که شما اطلاعات بسیار زیاد را در یک تصویر و با یک سری ارتباطات به مخاطب ارائه دهید.

هر چه تصویر طراحی شده زیباتر باشد، کاربران تمایل بیشتری به مطالعه آن اینفوگرافیک دارند. همین رابطه فی مابین اهمیت و جذابیت اطلاعات ارائه شده و و مطالعه کاربران وجود دارد.

کاربران به همیشه به دنبال لقمه های آماده هستند. شما می توانید این لقمه آماده را در قالب یک اینفوگرافیک، در وبسایتتان ارائه دهید.

این باور که اینفوگرافیک صرفا باید در شبکه های اجتماعی ارائه شود اشتباه است. به یاد داشته باشید ما تلاش می کنیم استفاده حداکثری را از یک محتوا ببریم.

 

۱۰٫ بازشدن لینک ها در پنجره جدید و افزایش زمان ماندگاری کاربران

افزایش مدت زمان ماندگاری کاربران در سایت

 

چه تحت تاثیر اصول سئو، چه تحت تاثیر اعتبارسازی برای محتوا و حتی تحت تاثیر اصول ذکر شده در همین مقاله، شما باید در محتوایتان لینک بسازید، چه لینک داخلی چه لینک خارجی.

انجام ندادن این امر یک خودکشی یا حداقل خودآزاری برای افزایش زمان ماندگاری کاربران در سایت خواهد بود.

برای لینک سازی اصل را بر این بگذارید که لینک ها در پنجره جدید باز شود.

تنها استثنا این امر لینک های داخلی است که مدیر سایت بنا بر سیاست های تجربه کاربری تصمیم می گیرد صفحه در همان پنجره باز شود.

ولی اصول لینک های داخل محتوا باید در پنجره جدید باز شود.

لینک های خارجی که اصلا استثنا ندارد.

چه تبلیغ در سایت می گذارید، چه در محتوا لینک خارجی می دهید، و یا هر دلیل دیگری، لینک خاجی باید و باید در صفحه جدید باز شود.

۱۱٫ طراحی و استفاده از گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن افزایش زمان ماندگاری کاربران در سایت

 

گیمیفیکیشن تقریبا یک مفهوم جدید در بازاریابی دیجیتال و تجربه کاربری است.

در گیمیفیکیشن شما برای کاربر جذابیت ایجاد می کنید.

برای مثال کلیدهای call-to-action را به شکلی قرار دهید تا کاربر را با چند کلیک به خواسته اش برسانید و جتی در این میان یک ارزش افزوده هم به او معرفی کنید.

حتما سایت هایی را دیده اید که از شما سن و جنسیت و علایقتان را می پرسد و بعد با توجه به نتایج یک صفحه برایتان نمایش می دهد.

محتوای سایت ما لزوما در بخش وبلاگمان خلاصه نشده است. صفحه اصلی ما هم یک محتوا است که با گیمیفیکیشن می توانیم جذابترش کنیم.

[su_divider top=”no” style=”dashed” divider_color=”#9f0110″ margin=”20″]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *